Времето, в което всички ние живеем и се развиваме е изключително динамично, като новостите и промените чукат на нашата врата всеки ден. Тенденциите при изследването на всеки един компонент на околната среда постоянно се променят и ние сме длъжни да ги следваме. Метеорологичните станции и инструментите за прецизно земеделие все повече стават задължителна необходимост, без която не можем, ако желаем да развиваме нашите култури и изследвания правилно.
Все повече агрономи, изследователи и предприемачи започват да мислят в тази посока и изпитват нужда от инсталирането на устройства, които ще работят в тяхна полза.
Конфигурирането на метеорологична станция и избирането на прецизен инструмент обаче изобщо не са лесна работа и имат своите специфики. Много е важно да се зададат правилните въпроси, чрез които да се стигне до заключението, коя станция би била най-подходяща за вас!
Представяме ви няколко насоки и съвета, които ще Ви бъдат полезни, за да можете правилно да изберете своята станция.
1.Изследване на необходимите параметри
Първата и най-важна стъпка е да разберете които параметри желаете да измервате, резултатите, от които ще използвате за Вашия бизнес или култура. Метеорологичните условия често са неразделна част от управлението на прогнози, поливна дейност, прогноза за болести по културите и водни ресурси.
Сензорите за дъжд се използват за записване на кумулативните валежи на дадено място за дадено време. Сградите, озеленяването и дърветата, разположението на вятъра, и височината на сензора за дъжд, могат да повлияят на количеството дъжд, което се измерва. Поставянето на дъждомера на открито място, защитено от вятъра е най-добре. Съществуват няколко метода, по които се измерват валежите и е небходимо да изберете кой ще е правилния за Вас. Много е важно да се уточни какъв тип валеж искате да измервате и при какви метеорологични условия.
Дъждомерът на принцип „tipping bucket“ се състои от фуния, която събира и локализира валежите в малък контейнер, подобен на кофа. След като падне предварително зададено количество валежи, лостът се накланя, изхвърля събраната вода и изпраща електрически сигнал. Сензорът за дъжд на този принцип притежава възможност за подгряване, чрез коята можете да измервате и други състояния(като сняг, градушка), както и да го подлагате на по-ниски температурни условия.
Тегловният дъждомер „weighting rain gauge“ e сензор, при който теглото на събраната вода се измерва като функция от времето и се преобразува във височина на валежите. Механизмът за определяне на теглото обикновено е чрез натоварващи клетки.
Лазерният дъждомер е най-новата и прецизна тенденция, зараждаща се през последните няколко години. Модерният лазерен дъждомер е предвиден за цялостно измерване на всички видове валежи. Той улавя както размера, така и скоростта на падащите частици, като ги класифицира в един от 16-те или 32-те отделни класа по размер и скорост. Суровите данни се използват за изчисляване на вида, количеството, интензивността и кинетичната енергия на валежите.